Jeśli chodzi o pieniądze, my, kobiety, często wpadamy w „tryb paniki”. Mówimy, że nie umiemy nimi zarządzać i czujemy się winne, gdy je wydajemy, nawet jeśli na nie zapracowałyśmy. Bardzo często delegujemy kogoś (męża, ojca, przyjaciela, który pracuje w banku) do podejmowania za nas prostych decyzji, takich jak otwarcie rachunku bankowego lub ważniejszych, takich jak zakup samochodu lub domu.
Nie ma nic złego w proszeniu o radę jak ostrożnie zarządzać naszymi ciężko zarobionymi oszczędnościami, ale ta niepewność ma później konsekwencje na etapie planowania wydatków.
Świadomość na temat pieniędzy może Ci pomóc być bardziej niezależną w rodzinie, w pracy oraz przezwyciężyć stereotypy i nie stać się ofiarą przemocy ekonomicznej.
Dzisiaj pokażę Ci, jak świadomie i spokojnie przejąć kontrolę nad swoim finansowym losem już od pierwszej wypłaty.
Jak zarządzać pieniędzmi i co elegancka kobieta powinna wiedzieć o pieniądzach?
1. Pieniądze szczęścia nie dają?
Większość z nas już od dziecka uczono, że pieniądze szczęścia nie dają i że pierwszy milion trzeba ukraść. Jednak prawda jest taka, że w dzisiejszym świecie wszyscy potrzebujemy pieniędzy, aby przetrwać i żyć.
Niezależnie od tego, czy je masz, czy nie, nie można zaprzeczyć, że mają one ogromny wpływ na nasze życie. Od płacenia za rachunki, jedzenie, mieszkanie, przez wydatki na przyjemności, np. na podróże dookoła świata ;). Pieniądze rzeczywiście sprawiają, że świat się kręci.
Pieniądze nie mogą być dla Ciebie tematem tabu. Musisz być świadoma Twojej sytuacji finansowej i być za nią odpowiedzialna. Wszelkie zaniedbania z Twojej strony mogą niestety negatywnie odbić się w przyszłości. Dlatego tak ważne jest to, aby nie lekceważyć znaczenia pieniędzy w swoim życiu!
2. Niezależność finansowa i mentalna
Jest takie powiedzenie, może brutalne, że ten ma władzę, kto ma pieniądze. Osoba, która ma pieniądze, może być po prostu osobą decyzyjną. Niestety bardzo często takie niezdrowe sytuacje pojawiają się w tych związkach, w których kobieta nie zarabia z jakichś przyczyn lub zarabia dużo mniej niż mężczyzna.
Wszelkie przejawy dyskryminacji z tego względu to oczywiście przemoc finansowa i ona nie ma prawa pojawiać się w związkach.
Posiadanie własnych pieniędzy daje Ci niezależność finansową i mentalną. Niezależność finansowa to samowystarczalność i brak zależności od innych osób, np. rodziców czy męża a także brak zależności od instytucji, które pomagają w tym zakresie.
To również umiejętność podejmowania decyzji finansowych i bycie odpowiedzialną za ich konsekwencje. Niezależność mentalna to w skrócie umiejętność do podejmowania decyzji najlepszych dla siebie, nie oglądając się na presję społeczną, czy opinię najbliższych.
3. Zarabianie pieniędzy
Na szczęście w naszej części świata już minęły te czasy, gdy kobiety nie mogły podjąć pracy zawodowej bez zgody ojca lub męża. Minęły również czasy, gdy zawody dzielono na te bardziej męskie i kobiece. Powoli mijają też czasy, gdy kobiety zarabiają tylko na przysłowiowe waciki.
Dziś kobieta może samodzielnie wybrać szkołę, zawód i pracę, które jej odpowiadają i dają spełnienie. Może też zarabiać tyle, ile zechce, realizując się na etacie lub prowadząc własny biznes.
4. Oszczędności
Elegancka kobieta zawsze ma pieniądze. Odkłada część zarobionych pieniędzy i nigdy nie wydaje wszystkiego, zwłaszcza na zachcianki, kompulsywne zakupy czy po to, aby zaimponować innym.
Gromadząc swoje oszczędności budujesz swoje bezpieczeństwo finansowe. Dzięki temu zyskasz spokój i sprawczość wtedy, gdy sytuacje życiowe zmuszą Cię do podjęcia trudnych decyzji. Ponadto możesz budować swój majątek, kupując lub inwestując pieniądze w aktywa, które zwiększają swoją wartość lub zarabiają dla Ciebie kolejne pieniądze nawet bez Twojego czynnego udziału.
5. Środek do wymarzonego i szczęśliwego życia
Pieniądze nie są celem, lecz środkiem. Pozwalają nie tylko zaspokoić podstawowe potrzeby, ale też spełniać marzenia. Dzięki pieniądzom nasze życie może być pełniejsze i bardziej szczęśliwe. A szczęście to chwile. To możliwość spędzania czasu z najbliższymi bez presji bycia wiecznie zapracowanym człowiekiem. To możliwość wniesienia dobra w życie innych i pomoc osobom, które jej potrzebują.
6. Edukacja finansowa
I wcale nie chodzi o ukończenie studiów ekonomicznych. 😉 Pieniądze to temat, który wychodzi daleko poza szkolne mury.
Edukacja finansowa pozwala na rozumienie istoty pieniędzy i ich roli w życiu. To podniesienie swoich kompetencji i umiejętności z zakresu zarządzania budżetem domowym, oszczędzania, planowania, np. swojej emerytury a także inwestowania. Dzięki edukacji finansowej będziesz w stanie podejmować świadome i rozsądne decyzje finansowe i życiowe.
W jaki sposób zatem rozpocząć edukację finansową? Warto słuchać i czytać materiałów, które poruszają głębiej tę tematykę. O roli pieniędzy w życiu, o tym jak zarządzać budżetem domowym, jak stworzyć poduszkę finansową, która da nam upragnioną niezależność możesz przeczytać w e-booku “Poduszka finansowa. Zadbaj o swój finansowy spokój”, którego autorką jest Basia Pestka-Grzybowska, prowadząca blog matkaainwestuje.pl. Korzystając z mojego kodu rabatowego „CHIC” możesz kupić go 20% taniej.
Zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego poradnika Kobieta z klasą. Znajdziesz tam jeszcze więcej wskazówek dla eleganckiej kobiety.
Jeśli doceniasz moją twórczość na tym blogu, możesz mnie wesprzeć i postawić mi wirtualną kawę tutaj. 🙂
Znajdziesz mnie też na Instagramie – gabrielaclassicchic, gdzie również dzielę się poradami dla eleganckich kobiet z klasą. Pozdrawiam, cześć!
Dodaj komentarz