Wierz mi lub nie, ale uczestnictwo w weselu to o wiele więcej niż przebieranie się i imprezowanie całą noc. Tradycyjny ślubny savoir-vivre gościa weselnego to szereg obowiązków, takich jak terminowa odpowiedź na zaproszenie, przygotowanie własnej kartki i prezentu z gratulacjami dla nowożeńców oraz wdzięczne przejście przez przyjęcie.
Podobno co drugi gość weselny bardzo lubi uczestniczyć w weselu (w końcu, jak można nie lubić tańców, jedzenia i dobrego towarzystwa? ;)) Mam dla Ciebie wskazówki dotyczące etykiety gości weselnych i ślubnego savoir-vivre.
Ślubny savoir-vivre dla gości weselnych
Daj odpowiedź na czas
Zazwyczaj zaproszenia ślubne są rozsyłane około dwa do trzech miesięcy przed datą wydarzenia. Większość gości będzie już znała datę i miejsce przyjęcia weselnego, ale zaproszenie jest kolejnym formalnym krokiem. Pamiętaj, żeby dotrzymać terminu odpowiedzi. Organizatorzy potrzebują wiedzieć odpowiednio wcześniej ile gości będzie uczestniczyć, aby przeanalizować np. rozmieszczenie gości lub liczbę osób w firmie cateringowej. Para celowo wyznaczyła termin odpowiedzi, co jest jedną z pierwszych zasad etykiety gości weselnych.
Jeśli nie możesz uczestniczyć w ślubie i weselu, podaj powód (jeśli nie jest to zbyt osobiste). Jeśli mieszkasz w pobliżu, dobrze jest zorganizować czas po ślubie, aby świętować z nowożeńcami.
Przestrzegaj etykiety zaproszeń
Przeczytanie zaproszenia jest ważne, zwłaszcza jeśli nie masz pewności co do tego, czy Twój partner jest zaproszony na ślub. Zanim zdecydujesz się rozszerzyć zaproszenie o swojego partnera lub przyjaciela, sprawdź treść zaproszenia, żeby się upewnić czy będzie to właściwe. Niestety niektórzy goście weselni uważają, że mogą bez problemu przyprowadzić osobę towarzyszącą na wesele bez informowania o tym pary młodej, co jest wielkim faux pas. Tylko osoby zaadresowane na zaproszeniu otrzymują oficjalne zaproszenie i pamiętaj: jest to jedna z najważniejszych zasad savoir-vivre gości weselnych.
Jeśli na zaproszeniu nie jest napisane „z dziećmi” to znaczy że dzieci nie są zapraszane. Niektóre pary chcą bardziej rodzinnego ślubu, a inne chcą uroczystości tylko dla dorosłych. Nie ma dobrej ani złej drogi. To jest ich wizja, ich decyzja, a często też niski budżet wymaga wykluczenie dzieci. Nie stawiaj pary młodej w niezręcznej sytuacji i nie pytaj, czy dzieci też mogą przyjść. Na pewno poczują się źle, jeśli będą musieli odmówić.
Przygotuj prezent ślubny
Tradycyjnie, goście weselni kupują prezenty dla nowożeńców. Prezent powinien być odpowiedni do okoliczności i budżetu gościa. Warto wcześniej zapytać, czy para młoda ma listę prezentów lub preferencje dotyczące prezentów. Dość powszechną formą prezentu jest też tzw. „koperta”, którą również wręczamy podczas przyjęcia weselnego. Nie ma magicznej liczby, która dyktuje, ile należy wydać na prezent ślubny. Niektórzy twierdzą, że wydają więcej na bliskich przyjaciół i członków rodziny. Ostatecznie jednak powinnaś wydać na prezent ślubny tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Zanim jednak wybierzesz prezent dla nowożeńców, przeczytaj tutaj, czego lepiej NIE kupować na prezent ślubny.
Przestrzegaj dress code’u
Ślubny savoir-vivre to też przede wszystkim dress code. Aby nie popełnić modowego faux pas, istnieje kilka zasad w dress codzie gości weselnych. Dress code na weselu to niezwykle istotny element, który pomaga gościom odpowiednio się przygotować do uroczystości. Dlaczego? To proste – odpowiedni strój wpływa na atmosferę i podkreśla wyjątkowość chwili.
Kobiety nie powinny zakładać bieli od stóp do głów, chyba że pani młoda zaleciła inaczej. Wskazane są sukienki koktajlowe lub wieczorowe. A co z kolorem czarnym? Czy można ubrać się na czarno na wesele? Można, ale niech to będzie sukienka koktajlowa, która nie przypomina sukienki pogrzebowej ;). Goście powinni również unikać strojów krzykliwych lub wyzywających i muszą znać określone zasady ubioru obowiązujące na weselach wielokulturowych. Od mężczyzn zazwyczaj wymaga się ubrania w garnitur.
Ważnym elementem dress codu jest też dobór dodatków. Mężczyźni powinni założyć krawat lub muchę oraz eleganckie buty, a kobiety mogą postawić na eleganckie buty na obcasie lub sandały. Ważne, żeby dodatki były dopasowane do reszty stroju. Uczestnicząc w weselu, goście powinni unikać kontrowersyjnych strojów. Pora roku też ma znaczenie (na przykład mężczyźni nie powinni pokazywać się na weselu zimą w lnianym garniturze).
Przyjdź punktualnie na ceremonię ślubną
To wielki nietakt przyjść spóźnionym na ślub lub przyjęcie weselne. Jedną z zasad ślubnego savoir-vivre jest wcześniejsze przybycie na ceremonię. W ten sposób możesz przyjrzeć się pięknej scenerii, którą para planowała od miesięcy i przywitać się z innymi gośćmi. Jeśli przybyłaś po rozpoczęciu ceremonii, usiądź w tylnym rzędzie, żeby nie zwracać na siebie uwagi wszystkich. Jeśli ceremonia się rozpoczęła, poczekaj, aż panna młoda dotrze do ołtarza. Następnie możesz dyskretnie udać się na miejsce.
Weź udział zarówno w ceremonii ślubnej, jak i w weselu
Niektórzy goście uważają, że obecność na ceremonii w kościele nie jest obowiązkowa. O ile w zaproszeniu nie zaznaczono inaczej, goście weselni powinni być obecni zarówno na ceremonii, jak i na weselu. Nigdy nie rozważaj porzucenia jednego dla drugiego, chyba że naprawdę jesteś w kropce i powiedziałaś o tym parze młodej z dużym wyprzedzeniem.
W nagłych przypadkach natychmiast zadzwoń do gospodarzy wesela i poinformuj ich, że nie dasz rady pojawić się w kościele lub na weselu. Lepiej poinformować ich w ostatniej chwili, niż w ogóle. Nie pojawienie się jest kolejnym faux pas. Jest to kluczowe, ponieważ gospodarze są odpowiedzialni finansowo za koszty cateringu dla gościa.
Obserwuj innych gości
Jeśli uczestniczysz w weselu, które wykracza poza Twoją standardową tradycję lub zwyczaje, obserwuj innych gości, śledząc przebieg ceremonii i przyjęcia. Zazwyczaj członkowie rodziny pary młodej poprowadzą wszystko i odpowiednio zareagują. Po zakończeniu ceremonii i pierwszym pocałunku pary pozostań na swoim miejscu. Nowożeńcy opuszczają kościół jako pierwsi, następnie świadkowie, członkowie rodziny a potem goście.
Ogranicz użycie telefonu
Etykieta na ślubie i weselu to też ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego. Są kluczowe momenty, w których należy schować telefon (np. kościół). Wycisz telefon komórkowy po zajęciu swojego miejsca. Jeśli planujesz robić zdjęcia podczas ceremonii, upewnij się, że lampa błyskowa jest wyłączona, żeby nie przeszkadzać fotografowi pary młodej. Jeśli para młoda zachęca do dzielenia się relacjami na Fb lub Instagramie, też pokazuj radosne momenty z tego dnia.
Bądź towarzyska
Po ceremonii w kościele, gdy już dotrzesz do miejsca, gdzie odbędzie się wesele, pierwsza godzina na sali weselnej jest okazją do skosztowania pikantnych przystawek i poznania innych gości. Przedstaw się tym, których nie znasz, zwłaszcza jeśli ktoś siedzi przy Twoim stole. Ślubny savoir-vivre to między innymi savoir-vivre przy stole. Zasady etykiety opisałam we wpisie Savoir-vivre przy stole. Etykieta w restauracji, wiec koniecznie przeczytaj, żeby nie popełnić żadnej gafy 😉
Przestrzegaj wyznaczonego miejsca
Para młoda na pewno dołożyła należytej staranności przy rozmieszczeniu osób i miejsc. Wzięła pod uwagę wiek, osobowości i czy osoby znają się między sobą. Gość nigdy nie powinien przesuwać kartek z imionami ani zmieniać układu stolików według własnego uznania. To kolejne faux pas. Najlepiej sprawdź listę miejsc i usiądź tam, gdzie zostałaś umieszczona. Gdy inni goście przyjdą, przedstaw się, krótko opisując, skąd znasz nowożeńców. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie czujesz się dobrze przy wyznaczonym stole i miejscu, zwróć się do organizatora, i zobacz, co może dla Ciebie zrobić.
Bądź obecna
Kolejną ważną zasadą savoir-vivre na ślubie, którą należy przestrzegać, jest aktywne zaangażowanie podczas wesela. Młoda para poprosiła o Twoją obecność; dosłownie, bo oznacza to obecność podczas ceremonii ślubnej i przyjęcia. Bycie aktywnym uczestnikiem wesela obejmuje wejście na parkiet, podziwianie pierwszego tańca, krojenia tortu, powitanie pary młodej i najbliższych członków rodziny, a także wspólną zabawę. Tak powinien się zachować każdy gość weselny.
Nie wychodź pierwsza ani ostatnia
Jeśli musisz wyjść wcześniej, zrób to dyskretnie, nie skupiając na sobie całej uwagi, ponieważ gdy goście zauważą, że ktoś wychodzi, inni zwykle robią to samo. Nie wychodź też ostatnia, bo po długim dniu poprzedzonym wieloma obowiązkami (zwłaszcza w tygodniu poprzedzającym ślub) para młoda będzie prawdopodobnie zmęczona. Jeśli chcesz, żeby impreza jeszcze trwała, możesz spotkać się z przyjaciółmi gdzieś w pobliżu.
Nie upijaj się
Wspominałam już o tym w moim wpisie Jak być kobietą z klasą? 11 wskazówek. Ale chętnie powtórzę 😉 Kobieta z klasą się NIE UPIJA. Nawet na weselach. Pijana kobieta, która ledwo trzyma się na nogach, ma zero klasy, zero wdzięku i zero elegancji. A śluby mają być piękne. Pijaństwo i wesela nie idą w parze. Po co w ogóle być pijanym? Pijani goście na weselu to naprawdę niezbyt miłe wspomnienia dla pary młodej.
Dostać zaproszenie na czyjś ślub to zaszczyt. A z tym zaszczytem wiąże się specjalna etykieta gościa weselnego. Pamiętaj, żeby stanąć na wysokości zadania 🙂 Pamiętaj o szacunku i dobrych manierach. Nowożeńcy spędzili miesiące (niektórzy lata) przygotowując się do dnia ślubu, a Ty jesteś tam, aby uczcić ich miłość i cieszyć się owocem ich pracy.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci z klasą przejść przez ślub i wesele. Dziękuję za czytanie mojego bloga i zapraszam do pobrania darmowego poradnika Kobieta z klasą.
Dodaj komentarz