Podróże lotnicze to cud nowoczesnej wygody, który łączy ludzi z różnych zakątków świata. Kiedy jednak wsiadamy do zatłoczonej kabiny samolotu, należy pamiętać, że to miejsce dzielimy ze współpasażerami. Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie krótką listę podstawowych zasad savoir-vivre w samolocie, na wypadek gdybyś jeszcze ich nie znała. 😉
Pamiętaj, że dobre maniery powinny mieć miejsce nawet na wysokości 12 tysięcy metrów.
Savoir-vivre w samolocie
1. Trzymaj stopy na podłodze
Może się to wydawać oczywiste, ale okazuje się, że tak nie jest. Zaskakująco często ludzie kładą stopy na siedzeniu, siedzeniu obok lub, co gorsza: na podłokietniku siedzenia przed nimi (sama tego doświadczyłam). Jest to jeden z największych błędów w podróżowaniu samolotem.
Co więcej, pod żadnym pozorem nie należy zdejmować butów ani skarpetek w samolocie. Chyba że, lecisz pierwszą klasą i masz własną kabinę z kołdrą, łóżkiem i piżamą. 😉 Pamiętaj, że zatłoczony samolot to nie Twój dom. Zapach bosych stóp może być dość nieprzyjemny dla współpasażerów.
2. Nie naprzykrzaj się personelowi
Zadawanie personelowi tysiąca pytań i domaganie się czegoś na pokładzie samolotu nie jest oznaką tego, że jesteś doświadczoną globtroterką. W rzeczywistości jest odwrotnie: to znak, że jesteś nieuprzejma i nie masz zielonego pojęcia o savoir-vivre w samolocie.
Przestrzeń w kabinie jest ograniczona i każdy poczuje się znacznie lepiej, jeśli ogólny nastrój w kabinie będzie pozytywny. Irytowanie personelu pokładowego nie pomaga. Pamiętaj, że personel zazwyczaj robi wszystko, co w jego mocy, aby Ci pomóc.
3. Regulacja oparcia siedzenia
Jest to kolejny błąd, który miałam okazję bardzo często widzieć na pokładzie samolotu. Zasada jest prosta: pamiętaj o odrobinie szacunku. Ale przecież skoro oparcia siedzeń odchylają się, to dlaczego mam nie skorzystać? Oczywiście możesz to zrobić, ale z umiarem! Zanim jednak odchylisz oparcie siedzenia upewnij się, że osoba siedząca za Tobą nie rozleje napoju. 🙂
Jeśli za Tobą nikt nie siedzi, nie masz się czym przejmować i możesz śmiało je odchylić.
4. Słuchanie muzyki bez słuchawek
Wybór rozrywki na czas lotu nie powinien być udostępniany całej kabinie. Zabierz ze sobą słuchawki i upewnij się, że Twoi współpasażerowie nie będą podporządkowani Twoim preferencjom muzycznym lub filmowym (bardzo głośne słuchanie muzyki przez słuchawki też będzie nie na miejscu).
5. Poprawianie wyglądu
Przycinanie lub piłowanie paznokci, czesanie włosów, malowanie się lub używanie silnie pachnących kremów w samolocie może być nieprzyjemne i niehigieniczne a do tego z pewnością skupi na Tobie uwagę osób w Twoim otoczeniu.
6. Wychodzenie z samolotu
Cierpliwość jest cnotą i obowiązuje ona nawet podczas wychodzenia z samolotu. Zanim zaczniesz się przeciskać przez ludzi w stronę wyjścia, poczekaj, aż rzędy przed Tobą opuszczą kabinę. Pośpiech może wywołać chaos i spowolnić proces wysiadania u wszystkich.
7. Rozmowy z pasażerami
Czasem rozmowy w czasie lotu mogą być przyjemne, ale niezwykle ważne jest, aby ocenić zainteresowanie współpasażera. Jeśli jest on pochłonięty książką, ogląda film lub po prostu chce się zrelaksować, uszanuj jego przestrzeń osobistą i samotność. Maska do spania, słuchawki, książka czy po prostu założenie kaptura dresu mogą subtelnie sygnalizować chęć posiadania przestrzeni osobistej.
Oprócz tych szczegółowych wskazówek dotyczących savoir-vivre pamiętaj, że drobne gesty (uśmiech i życzliwość) mogą bardzo pomóc w stworzeniu przyjaznej atmosfery podczas lotu.
Nie osądzaj innych ludzi i zawsze staraj się być wyrozumiała. Wszyscy na pokładzie samolotu uczestniczą w tym doświadczeniu razem, a odrobina empatii sprawi, że podróż będzie znacznie przyjemniejsza dla wszystkich!
Zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego poradnika Kobieta z klasą. Znajdziesz tam jeszcze więcej wskazówek dla eleganckiej kobiety.
Jeśli doceniasz moją twórczość na tym blogu, możesz mnie wesprzeć i postawić mi wirtualną kawę tutaj. 🙂
Znajdziesz mnie też na Instagramie – gabrielaclassicchic, gdzie również dzielę się poradami dla eleganckich kobiet z klasą. Pozdrawiam, cześć!
Powiązane wpisy
Czego NIE robić w hotelu? Hotelowy savoir-vivre
Dodaj komentarz