Znajomość zasad savoir-vivre jest ważna jeśli chcesz być elegancką kobietą, ale wiele kobiet nieświadomie popełnia błędy, które psują ich elegancki wizerunek. Dzisiaj przedstawię Ci najczęściej popełniane błędy savoir-vivre.
Ludzie lubią przebywać w towarzystwie ludzi, którzy okazują im szacunek i uprzejmość. Poza tym, etykieta może również zwiększyć pewność siebie w sytuacjach towarzyskich. Kiedy praktykujesz zasady savoir-vivre, łatwiej jest Ci nawiązywać przyjaźnie.
Jak więc być bardziej uprzejmą i lubianą w towarzystwie? Zacznij od upewnienia się, że nie popełniasz żadnego z tych błędów savoir-vivre. 😉
Brak podziękowania za prezent
Wiele osób ma to na sumieniu i często zapomina podziękować na czas osobie, od której otrzymała prezent. Nawet jeśli nie miałaś okazji otworzyć prezentu i zobaczyć, co jest w środku, ważne jest, aby wyrazić wdzięczność zaraz po otrzymaniu prezentu. Nie zwlekaj z tym tygodniami.
Jeśli prezent doszedł do Ciebie kurierem, musisz podziękować i poinformować osobę, że prezent dotarł. Po rozpakowaniu prezentu możesz wysłać kolejną wiadomość, w której wyrazisz swoją wdzięczność za prezent. Podkreśl jego pozytywne strony.
Kichanie w prawą dłoń
Kiedy kichasz, trzeba zasłonić usta ręką, ale nie prawą! Jest to bardzo niehigieniczne kichać w ten sposób. Ponieważ kiedy się z kimś witasz, zwykle wyciągasz prawą rękę do uścisku dłoni. W rezultacie ryzyko przeniesienia zarazków innej osobie jest znacznie większe.
Kiedy musisz kichnąć, możesz zakryć usta używając lewej górnej dłoni. Odwróć głowę od osoby, z którą rozmawiasz, po prostu przeproś i zakryj usta. Potem umyj ręce lub zdezynfekuj żelem antybakteryjnym.
Nie przedstawianie ludzi
Wyobraź sobie sytuację, że jesteś w towarzystwie koleżanki lub siostry i spotykasz kogoś, kogo znasz. W niewielkim zmieszaniu lub pośpiechu przypadkowo zapominasz przedstawić koleżankę osobie, którą spotkałaś. Jest to wielkie faux pas w etykiecie towarzyskiej. Może to być też niezręczny moment dla was wszystkich.
Nieprzedstawianie osób może sprawić, że wszyscy poczują się niekomfortowo lub, co gorsza, poczują, że nie uważasz ich za osoby warte przedstawiania. Na szczęście wystarczy krótka wzmianka o imieniu każdej osoby i o tym, skąd się znacie, a ta niewygodna sytuacja stanie się przeszłością.
Nieproponowanie zmywania, gdy ktoś inny gotuje
Kiedy ktoś zaprasza Cię do siebie do domu na obiad czy kolację, dobrze będzie, jeśli zaoferujesz swoją pomoc. To, że nie ugotowałaś posiłku, nie oznacza, że po zjedzeniu jesteś zwolniona z wszystkiego. Nieproponowanie zmywania, gdy ktoś inny przygotował jedzenie, to tak, jakbyś powiedziała: „Skoro ugotowałeś obiad, to możesz jeszcze posprzątać.”
Choć osoba, która przygotowała posiłek może odrzucić Twoją pomoc, zawsze grzecznie jest najpierw zapytać. Nawet, jeśli w domu jest zmywarka, warto zaproponować włożenie brudnych naczyń do zmywarki.
Kłótnie w Internecie
Anonimowość rozmów online może ośmielić nawet osoby, które osobiście uważają się za dość uprzejme. Przez to nawet najbardziej nieśmiałe i grzeczne osoby są skłonne do kłótni w sieci.
Ludzie w mediach społecznościowych są mniej uprzejmi niż osobiście. Wynika to z faktu, że nie znają tej drugiej osoby, więc jest im łatwiej kogoś obrazić czy napisać wprost, że źle wygląda. Na żywo na pewno nikt nie odważyłby się na taki komentarz.
Takie zachowania, ale też kłótnie w komentarzach w mediach społecznościowych również zaliczają się do faux pas.
Rozmowy przez telefon w restauracji
Zdarza się, że jesteś w restauracji, a nagle dzwoni do Ciebie telefon. Oczywiście są telefony, które trzeba odebrać, więc odbierasz. Jeśli jednak rozmawiasz przez telefon w restauracji, niezależnie od tego, jak głośno jest w tym miejscu, niezaprzeczalnie zachowujesz się niegrzecznie.
Jeśli podczas kolacji musisz odebrać telefon, wyjdź porozmawiać na zewnątrz. W przeciwnym razie skupisz na sobie nieprzyjemne spojrzenia innych gości, którzy, chcąc nie chcąc, będą podsłuchiwali Twoją rozmowę.
Wskazywanie ludzi palcem
Tak, czasami trudno jest zidentyfikować osobę, o której mówisz, opisując ją tylko słownie. Dlatego w niektórych sytuacjach może wydawać Ci się konieczne pokazanie palcem, o której osobie mówisz. Jednak wskazywanie ludzi w taki sposób jest poważnym społecznym faux pas.
Wskazywanie palcem sprawia, że ludzie czują się obserwowani i mogą myśleć, że plotkujesz na ich temat, nawet jeśli tak naprawdę komplementujesz ich ubiór z daleka. Unikaj takiego zachowania. 😉
Przyprowadzanie dodatkowych gości
Zasada „im więcej, tym lepiej” nie sprawdza się niestety w każdej sytuacji. Bez względu na okazję, zawsze powinnaś zapytać gospodarza zanim przyprowadzisz na jakieś wydarzenie osobę, która nie została zaproszona, nawet jeśli jest to Twoja druga połówka. To samo dotyczy wesel! Więcej o etykiecie gościa weselnego pisałam we wpisie Ślubny savoir-vivre. Etykieta dla gości weselnych.
Spóźnianie się
Wszyscy od czasu do czasu się spóźniamy, ale ciągłe spóźnianie się to jeden z błędów savoir-vivre, na który nie możesz sobie pozwolić. Spóźnianie się pokazuje, że Twój czas jest cenniejszy niż czas innych. To brak szacunku dla osoby, z którą się spotykasz. Z pewnością jest to duży błąd, który musisz wyeliminować, jeśli chcesz być kobietą z klasą.
Unikanie kontaktu wzrokowego
Nawiązanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy z inną osobą pokazuje szacunek dla tej osoby i pokazuje, że jesteś pewna siebie.
Ale jak długo powinno się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą? Najlepiej niech to będzie od 40 do 60 procent czasu, kiedy z kimś rozmawiasz. Dzięki temu będziesz lepszym słuchaczem i pokażesz, że interesuje Cię to, co mówi druga osoba.
Zapominanie o „proszę” i „dziękuję”
Chociaż „proszę” i „dziękuję” są częścią słownictwa większości ludzi, nie oznacza to, że używamy ich w wystarczającym stopniu. Tych wyrazów pokory i wdzięczności należy używać za każdym razem, gdy o coś prosisz lub gdy otrzymujesz uprzejmość od kogoś innego, niezależnie od tego, czy pytasz w sklepie gdzie możesz znaleźć konkretny szampon, czy pytasz kogoś o drogę w obcym kraju.
Korzystanie z telefonu podczas rozmowy
Każdy to zna: spotykasz się z kimś, ale pokusa wyciągnięcia telefonu okazuje się zbyt silna i zanim się zorientujesz, zaczynasz przeglądać telefon i odpisywać na wiadomości, ignorując całkowicie Twojego rozmówcę.. To bardzo niestosowne zachowanie pokazujące brak szacunku.
Osoba, z którą rozmawiasz jest najważniejsza. Wiem, że żyjemy w świecie, w którym pracujemy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i często oczekuje się od nas, że będziemy pod telefonem przez cały czas. Ale jeśli jesz z kimś obiad, Twój telefon nie powinien nawet leżeć na stole, nie powinnaś go widzieć ani wyciągać z torebki co 10 minut.
A jeśli musisz odebrać ważny telefon, gdy jesteś w towarzystwie, daj wcześniej znać rozmówcy, że to ważne i przeproś.
Przyjście do kogoś z pustymi rękami
Gospodarz, który przygotowuje przyjęcie lub obiad nie oczekuje, że przyniesiesz gotowe danie czy wystarczającą ilość wina dla wszystkich gości. Ale pojawienie się z pustymi rękami jest poważnym błędem etykiety. Jeśli zostałaś zaproszona na przyjęcie lub zwykłą kolację, przynieś coś w dowód swojej wdzięczności, niezależnie od tego, czy będzie to butelka wina, bukiet kwiatów, czy po prostu zabawny mały upominek dla gospodarza.
Założenie, że Twoje dzieci są zawsze mile widziane
Wielu rodziców uważa, że ich dzieci są zachwycające. Niestety, nie wszyscy tak uważają, zwłaszcza gdy rodzicie je przyprowadzają bez zaproszenia. Zanim zdecydujesz, że Twoje dzieci będą mile widzianymi gośćmi na jakimkolwiek wydarzeniu czy przyjęciu, najpierw zapytaj o to gospodarzy. W przeciwnym razie ryzykujesz, że w przyszłości nie znajdziesz się na liście zaproszonych.
Postaraj się nie obrażać na gospodarza za jego decyzję, jeśli okaże się, że przyjęcie jest tylko dla dorosłych. Nigdy nie powinnaś z góry zakładać, że zaproszone są też Twoje dzieci, psy i koty. Myślę, że są osoby, które chcą gościć dzieci na swoich imprezach, jak i osoby, które tego nie chcą. Nie oburzaj się, jeśli Twoje dzieci nie zostaną zaproszone. To może nie być impreza dla nich.
Jeśli popełniłaś którykolwiek z powyższych błędów związanych z etykietą, nie martw się. Wszystkie jesteśmy winne przynajmniej jednego z tych błędów savoir-vivre. 😉 Jeśli znasz swoje błędy i pracujesz nad tym, żeby ich nie powtarzać, jesteś na dobrej drodze stania się uprzejmą i bardziej szanowaną kobietą z klasą.
Zachęcam też do przeczytania wpisu 20 złych nawyków, których unika elegancka kobieta.
Zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego poradnika Kobieta z klasą. Znajdziesz tam jeszcze więcej wskazówek dla eleganckiej kobiety.
Jeśli doceniasz moją twórczość na tym blogu, możesz mnie wesprzeć i postawić mi wirtualną kawę tutaj. 🙂
Znajdziesz mnie też na Instagramie – gabrielaclassicchic, gdzie dzielę się moimi codziennymi, eleganckimi stylizacjami na każdą okazję. Pozdrawiam, cześć!
Dodaj komentarz