Ostatnio często jeżdzę windami, czy to w Polsce, czy w hotelach zagranicznych i zdałam sobie sprawę, że to, co dla większości może się wydawać zwykłą uprzejmością, nią nie jest, ponieważ wiele osób nie stosuje odpowiedniej etykiety w windzie. Ja bardzo zwracam uwagę na takie rzeczy, bo przecież to świadczy o naszej kulturze osobistej. Wielokrotnie doświadczyłam braku manier, więc pomyślałam, że może nadszedł czas, żeby opowiedzieć w dzisiejszym wpisie o savoir-vivre w windzie.
1. Jak wejść do windy?
Czekając na wejście do windy, stań z dala od drzwi. Nie wchodź do środka jak tylko otworzą się drzwi, chyba że masz pewność, że nikt nie wysiada na Twoim piętrze. Jeśli ktoś musi wysiąść, należy zrobić mu miejsce. Osoby wychodzące z windy ZAWSZE mają pierwszeństwo.
Osoby stojące najbliżej drzwi powinny mieć możliwość wejścia do windy jako pierwsze. Panowie powinni pozwolić kobietom wejść jako pierwsze. Przed wejściem sprawdź, czy jest wystarczająco dużo miejsca dla Ciebie i Twojej przestrzeni. Każda osoba powinna mieć miejsce na przestrzeń osobistą.
W ruchliwych porach dnia może być konieczne wsiadanie do zatłoczonej windy. Poczekaj, aż inni zrobią Ci miejsce, nie nalegaj na wsiadanie do zatłoczonej windy – wszyscy będą czuć się niekomfortowo. Jeśli jesteś z innymi osobami, być może będziesz musiała poczekać na inną windę.
2. Gdzie stanąć w windzie?
Zawsze stój jak najbliżej ściany. Zastanów się, na które piętro jedziesz i stań z tyłu, jeśli wybierasz się na wyższe piętro. Jeśli za chwilę będziesz wysiadać, stań przodem do wyjścia. Zawsze upewnij się, że stoisz twarzą do drzwi windy. Jeśli stoisz tyłem do drzwi windy i patrzysz nieznajomemu w twarz, to narusza czyjąś prywatną przestrzeń i zdecydowanie pokazuje Twój brak manier. Zostaw wystarczająco dużo miejsca między sobą a inną osobą i nie nawiązuj kontaktu wzrokowego.
Jeśli znajdziesz się w pobliżu przycisków, pamiętaj, że możesz być odpowiedzialna za naciskanie przycisków za innych. Pamiętaj, aby zaproponować naciśnięcie przycisku osobom wchodzącym do windy po Tobie. To ułatwi zadanie tym, którzy nie mogą ich dosięgnąć lub gdy jest zbyt tłoczno. Niezależnie od tego, gdzie stoisz, jeśli ktoś poprosi Cię o wciśnięcie przycisku, należy wykonać tę prośbę lub poprosić osobę stojącą najbliżej, jeśli to nie Ty.
3. Co robić, a czego nie robić w windzie?
Nie każ innym czekać, przytrzymując drzwi dla kogoś, na kogo czekasz. Jeśli natomiast winda jest pusta, pokaż dobre maniery przytrzymując drzwi.
Jeśli korzystasz z windy podczas złej pogody, rozważ poczekanie na pustą kabinę windy. Zarazki mogą być bardzo łatwo przenoszone z bliskiej odległości, więc jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i unikaj dotykania przycisków, jeśli to możliwe.
NIGDY nie pal w windzie.
Jeśli wsiadasz do windy z ukochaną osobą, nie angażuj się w publiczne okazywanie uczuć, gdy w pobliżu są inni ludzie, ale trzymanie się za ręce jest ok. Intymne relacje w pustej windzie są również nieodpowiednie. Nikt nie chce zobaczyć, co robiliście, kiedy drzwi się otworzą. Nigdy nie używaj przycisku zatrzymania awaryjnego żeby mieć więcej intymności, zachowaj ją do sypialni.
Rozmowy w windzie nie są mile widziane. Jeśli jednak zaczęłaś rozmowę przed wejściem do windy, zwłaszcza ze współpracownikiem lub z kimś, kto wysiada na innym piętrze niż Ty, pamiętaj, żeby ściszyć głos i zakończyć ją tak szybko, jak to możliwe. Ci, którzy przestrzegają etykiety rozmów telefonicznych wiedzą, że rozmowy przez telefon w windzie nie są w dobrym tonie. Zakończ je, zanim wejdziesz do windy, w której i tak nie utrzymasz zasięgu.
Chociaż nawiązywanie rozmów z nieznajomymi w windzie nie jest właściwym zachowaniem, akceptowalnym i miłym gestem jest powiedzenie „dzień dobry” lub „cześć” po wejściu, ale w żadnym wypadku nie jest to konieczne.
Jeśli musisz wnieść bagaż do windy, w miarę możliwości poczekaj na pustą windę. Jeśli winda, do której wchodzisz, jest zajęta, przed wejściem upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca dla Ciebie i Twoich bagaży, nie naruszając przy tym przestrzeni osobistej innych osób. Staraj się pozostać blisko drzwi z bagażem, żeby nie blokować innym drogi do wyjścia.
4. Jazda windą z dziećmi
Trzymaj dzieci zawsze blisko siebie i nie pozwalaj im dotykać innych ludzi. Jeśli Twoje dziecko ma „pełną” pieluchę, którą czujesz, lub ma napad płaczu, oczywiste jest, że wnoszenie wózka po schodach nie wchodzi w grę. Najlepiej wtedy wyświadczyć wszystkim przysługę i poczekać na następną pustą windę.
Najlepiej nie zachęcać małych dzieci do naciskania panelu z numerami, gdy inni ludzie są w windzie. Jeśli wcisną więcej niż Twój numer piętra, zatrzymasz się na każdym piętrze, a pozostali pasażerowie nie będą zachwyceni.
5. Jak wyjść z windy?
Panowie powinni pozwolić kobietom wyjść z windy jako pierwsze, chyba że blokują oni drzwi w zatłoczonej windzie.
W zatłoczonej windzie, gdy nie jesteś blisko drzwi, uprzejmie poinformuj innych, że to Twoje piętro i przepraszaj, przechodząc przez tłum, ale nie przepychaj się.
Jeśli stoisz na środku a ktoś inny musi wyjść, odsuń się jak tylko potrafisz. Czasami może być konieczne wyjście z windy i pozwolenie innym na wyjście, a następnie ponowne wejście. Możesz też poinformować innych, że będziesz wsiadać, aby drzwi nie zamknęły się bez Ciebie.
Jakie są najczęstsze zachowania pokazujące brak etykiety, które napotkałaś podczas jazdy windą? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis rozwiał Twoje wątpliwości na temat savoir-vivre w windzie. Zapraszam też do mojego wpisu, o savoir-vivre przy stole, gdzie poznasz wiele wskazówek dotyczących etykiety w restauracji.
TheCrow says
Czy powinno się mówić „dzień dobry” po wejściu do windy? Wiele razy się z tym spotkałam ale jakoś nie wydaje mi się to poprawne.
admin says
Według savoir-vivre powinniśmy się przywitać po wejściu do windy, tak jak wchodząc do każdego innego pomieszczenia gdzie są inni ludzie 🙂